La 28.3. klo 10.00-15.00
Klaukkalan Aitohelmi (Klaukkalantie 72)

Ilmoittautua voi osoitteessa:
www.nurmijarvenopisto.fi
tai
soittamalla p. 040 9692677

Rytmiikka on toiminnallista, hauskaa, eri aisteja ja koko kehoa aktivoivaa rytmiin keskittyvää musisointia. Se kehittää muistia ja motoriikkaa. Rytmiikkakurssilla opitaan sana- ja kehorytmejä, liikutaan ja musisoidaan yhdessä erilaisia rytmivälineitä, esim. ämpäreitä käyttäen. Kurssi sopii erinomaisesti esim. työssään musiikkia käyttäville opettajille, mutta se sopii kaikille rytmiikasta kiinnostuneille. Se kehittää osallistujien rytmisiä taitoja monipuolisesti ja yhteisöllisesti. Kurssi on jatkoa syksyllä pidetylle kurssille, mutta uudetkin oppilaat mahtuvat mukaan.

Tiisa Ruisniemi (MuM) on Espoon musiikkiopiston rytmiikan lehtori, joka opettaa rytmiikkaa laajasti 5-vuotiaista aikuisiin. Lisäksi hän kouluttaa ja pitää rytmiikkakursseja eri kohderyhmille. Tiisan mielestä rytmiikassa parasta on moniuloitteisuus: se on matalan kynnyksen musiikinopetusta, mutta siinä voidaan edetä myös taiteellisesti korkealle tasolle.